środa, 6 maja 2020

Lądowanie na Księżycu

TO MAŁY KROK DLA CZŁOWIEKA,
ALE WIELKI SKOK DLA LUDZKOŚCI

To historyczne słowa wypowiedziane przez Neila Armstronga w 1969 roku otworzyły nowy rozdział kosmicznych przygód człowieka. Wylądowaliśmy na Księżycu! Po raz pierwszy! Misja udana!

Neil Armstrong był dowódcą misji APOLLO 11, której zadaniem było właśnie pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Rakieta wraz z częścią załogową miała ponad 110 metrów i ważyła prawie 3.000 ton!!! Pomyślcie, ile obliczeń, badań, prób i błędów musiało do tego czasu się odbyć, aby ta jedna misja zakończyła się sukcesem!


Misja APOLLO 11 nie ograniczała się oczywiście do samego szczęśliwego lądowania, astronauci odbyli krótki spacer po powierzchni Księżyca, pobrali próbki do badań, wykonali obliczenia i pomiary, przeprowadzili transmisję telewizyjną i - co najważniejsze - szczęśliwie wrócili na Ziemię lądując na falach Oceanu Spokojnego.

Zobaczcie film z samego historycznego lądowania

Centrum Lotów Kosmicznych było przygotowane na niepowodzenie misji, bo taką możliwość należy też założyć: zawsze może coś pójść nie tak. Przygotowano nawet specjalny komunikat na wypadek śmierci astronautów! Na szczęście nie był potrzebny, a jego tekst znajduje się dziś w Archiwach Narodowych w Waszyngtonie.

Zapraszamy Was teraz na zbiór ciekawostek o Księżycu i misji APOLLO 11
Kliknij zdjęcie aby przejść do filmu

Na koniec proponujemy stworzenie własnego Księżyca za pomocą folii aluminiowej, monet i własnego palca. Jak?

Wytnij ostrożnie koło z folii aluminiowej. Do odrysowania koła możesz użyć np. talerza.
Następnie poproś dorosłych o kilka różnych monet. Umieść je pod folią i delikatnie potrzyj palcem, aby wzór i kształt monety odbił się na folii. Możesz też użyć gumki umieszczonej na końcu ołówka.

Odbij każdą monetę kilka razy i w kilku różnych miejscach. Księżyc gotowy! Wystarczy wylądować! Ach, no i czeka nas jeszcze zwrot pożyczonych monet ;)

Przypominamy też, że jeśli chcecie podzielić się z nami swoją pracą, którą wykonaliście "na świetlicy", zapraszamy do wysyłania zdjęć na swietlica.szkolna32@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz