poniedziałek, 4 maja 2020

Kosmiczny tydzień

Kosmos fascynuje ludzi od samego początku.
Kosmos - czyli właściwie co?
Samo słowo "kosmos" wprowadzili do użytku starożytni greccy filozofowie i według nich oznaczało ono "porządek" albo "ład wszechświata". Miało być przeciwieństwem chaosu i bałaganu (Encyklopedia PWN).

Nikt tak do końca nie wie, jak całość kosmosu wygląda i czy w ogóle jest jakaś całość. Na razie pewnym jest fakt, że Ziemia stanowi część tzw. układu słonecznego wraz z kilkoma innymi planetami. Nasz dzisiejszy film wyjaśni Wam to w prosty sposób.

Kliknij obrazek, aby wyświetlić film

Od dawien dawna ludzie chcieli wyruszyć w kosmos, by móc się przekonać na własne oczy, co tam właściwie jest? Musieli jednak czekać bardzo bardzo długo, zanim stało się to możliwe. Pierwszy lot kosmiczny w historii ludzkości odbył się dopiero w 1942 roku, kiedy rakieta V2 w czasie testowego lotu zdołała dotrzeć do przestrzeni kosmicznej.


W 1957 roku Związek Radziecki (obecna Rosja) wysłał pierwszego sztucznego satelitę na orbitę Ziemi. Nazywał się SPUTNIK 1. Wszystko to były jednak loty bezzałogowe.


Zanim zdecydowano się wysłać w przestrzeń kosmiczną człowieka, na pokładzie kolejnego satelity - SPUTNIK 2 - wystrzelono psa. Łajka, bo tak nazywała się bohaterka tego lotu, niestety nie przeżyła, ale uhonorowano ją m.in. znaczkiem, trafiła też do historii jako jeden z najbardziej znanych i zasłużonych dla nauki psów. Ma też swój pomnik w Moskwie.


Wreszcie w 1961 roku przyszła kolej na człowieka. Pierwszym lotem załogowym była misja WOSTOK, a na pokładzie znajdował się Jurij Gagarin. Zdołał zrobić jedno okrążenie wokół Ziemi i - co najważniejsze - przeżyć.


Od tego momentu odkrywanie kosmosu przez człowieka przyspieszyło tak bardzo, że zaledwie 60 lat od tego wydarzenia jest dla nas oczywistym, że wokół Ziemi bezustannie krążą różnego rodzaju satelity, wyprawiamy się też dużo dalej niż poza atmosferę ziemską. A jednocześnie nadal wiemy tak niewiele. Ale to zupełnie inna historia, na kolejne dni naszego kosmicznego tygodnia.

A czy wiesz jak w ogóle zostać astronautą? Dowiedz się z poniższego filmu!

Na zakończenie trochę gimnastyki, która może Wam się przydać, jeśli zamierzacie zadbać o swoją kosmiczną sprawność. TABATA to krótkie, ale intensywne ćwiczenia, które przedzielone są kilkusekundowymi odpoczynkami. Ale tylko po to, żeby wykonać kolejne ćwiczenie. Pamiętajcie o rozgrzewce!!!
Gotowi? 3... 2... 1... START!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz