środa, 28 kwietnia 2021

Wisła- miasto czy rzeka?

 Nawet małe dzieci wiedzą, że Wisła to najdłuższa rzeka Polski.



Rzeka Wisła królowa polskich rzek ma około 20 tys. lat. Powstała w plejstocenie, gdy wielki lądolód, cofając się przez tereny dzisiejszego Mazowsza, zatrzymał się. Ocieplenie klimatu spowodowało, że olbrzymie masy wody z południa popłynęły pradoliną Wisły przez dzisiejsze Niemcy do Morza Północnego. Koryto pra-Wisły miało 18-20 km szerokości. Dopiero roztopienie się lądolodu skandynawskiego i powstanie Morza Bałtyckiego, przekierowało pra-Wisłę do nowego zlewiska.

Dzisiejsza Wisła ma w najszerszym miejscu 1,5 km. Jest najdłuższą rzeką uchodzącą do Bałtyku (1047 km) i jest jedną z ostatnich „dzikich” rzek w Europie. Jej najpiękniejszy, naturalny odcinek płynie przez Mazowsze tworząc szeroką na 10 km dolinę. Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody zaliczył Wisłę do pięciu rzek świata stanowiących dowód, że bez „betonowania” i regulowania rzeki można gospodarować jej zasobami wodnymi w ramach zrównoważonego rozwoju. Pozostałe cztery rzeki świata to: Jangcy, Mekong, Niger i Orinoko.




Za źródła Wisły uważa się wykapy Czarnej Wisełki, zlokalizowane na wysokości ok. 1150 m n.p.m., na południowym stoku Baraniej Góry oraz źródło Białej Wisełki wypływające na północno-zachodnim stoku, na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Potoki te łączą się ze sobą w zbiorniku Wisła-Czarne, z którego wypływa Wisełka, nosząca nazwę Wisła dopiero po połączeniu z potokiem Malinka.



 Zapraszam Was na film o źródłach Wisły :)





                                                       https://www.youtube.com/watch?v=jiR-UiveZiI

                          Ale Wisła to nie tylko rzeka ale i miasto.

Wisła to Perła Beskidu Śląskiego. Malownicza, górska miejscowość położona jest w województwie śląskim, powiecie cieszyńskim, w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją. Centrum miasta znajduje się na wysokości 430 metrów n.p.m., a najwyższy punkt - 1220 m n.p.m. jest zlokalizowany na szczycie Baraniej Góry, na której zboczach swoje źródła ma Wisła. Na terenie doliny Wisła Czarne dwa potoki Czarna i Biała Wisełka łączą się i po przyjęciu wód potoku Malinka wspólnie tworzą królową polskich rzek.

Miasto położone jest w dolinach Beskidu Śląskiego. Od zachodu Wisłę otacza pasmo Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (980 m n.p.m.) oraz Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.), natomiast od wschodu Równica (883 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) i Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.). Całkowita powierzchnia miasta wynosi 11 091 ha (110,9 km2), z czego lasy stanowią aż 74,4%, użytki rolne to 18,9%, a tereny zabudowane zaledwie 2,6%. Wisła posiada charakterystyczny układ, który odróżnia ją od innych miejscowości - wiele zabudowań znajduje się poza centrum i doliną rzeki Wisły: na stokach gór oraz w licznych bocznych dolinach, takich jak Malinka, Głębce, Łabajów, Czarne, Jawornik, Dziechcinka, Gościejów, Partecznik. Dzięki temu każdy turysta znajdzie w Wiśle to, czego szuka, poczynając od zawsze gwarnego, pełnego ludzi deptaka w centrum miasta, na dzikiej, nieskażonej przyrodzie kończąc. W krajobrazie Wisły przeważają gęste lasy, górskie łąki i bystre, czyste potoki.

Historia miasta sięga XVI wieku, gdy Wisła była osadą pasterską. Zamieszkali tu też drwale pracujący dla książąt cieszyńskich, a także Wołosi, którzy przynieśli ze sobą własną kulturę pasterską. Wisła była wsią feudalną powiązaną z Cieszynem. Prawa miejskie otrzymała w 1962 roku i w tym czasie dzięki wybudowaniu licznych domów wczasowych rozpoczął się intensywny napływ turystów, przekształcając Wisłę w największy ośrodek wczasowo-turystyczny w Beskidzie Śląskim.

                                               Zapraszam na wirtualny spacer po Wiśle :)


                             https://visitpoland.online/wisla/


Rozwiąż Krzyżówkę :)




Ciekawe puzzle :)



https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/245154-wis%C5%82a-na-mapie

oraz quiz

http://testwiedzy.pl/game/22005.html

Miłej zabawy! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz