środa, 29 kwietnia 2020

Mazur, Mazury i mazurek


Tak tak, to dziś! Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. Jako najbardziej roztańczona szkoła w mieście nie możemy o tym nie wspomnieć.

Poznajmy zatem kolejny z naszych polskich tańców narodowych, czyli mazur. Ta nazwa powinna Wam się kojarzyć na co najmniej dwa sposoby: z "Mazurkiem Dąbrowskiego", czyli po prostu naszym hymnem oraz Mazurami - krainą geograficzną w Polsce.
Musimy Was jednak wyprowadzić z błędu, mazur nie pochodzi z Mazur, a z Mazowsza. Żeby było łatwiej zrozumieć, przypomnijmy sobie, co gdzie w Polsce mamy ;)


Mazowsze leży co prawda w sąsiedztwie Mazur, ale jednak jest to tylko sąsiedztwo. 

Mazur jako taniec stał się popularny na początku dziewiętnastego wieku i dlatego stroje, w jakich się go prezentuje na scenie, nawiązują do strojów szlacheckich, które powinniście kojarzyć z poloneza. Ale o ile w polonezie strój był bogaty i ciężki, do mazura stroje są zdecydowanie lżejsze, ponieważ inaczej trudno by go było zatańczyć. Zresztą zobaczcie sami, jak wygląda profesjonalna wersja mazura i oceńcie sami.

Kliknij zdjęcie, aby przejść do filmu

Tańce narodowe mają swoje turnieje tańca, podobnie jak taniec towarzyski czy bitwy breakingowe. W całej Polsce odbywa się cykl turniejów tańców polskich, na których pary (najczęściej tańczące na co dzień w zespołach folklorystycznych) walczą o to, kto najlepiej zatańczy mazura czy krakowiaka. Stroje są bardziej swobodne, ale też nie są to dżinsy ani bluzy z kapturem.

Kliknij zdjęcie aby obejrzeć fragment turnieju tańców polskich

Tańczyć można wszędzie, o czym dobrze wiecie, ponieważ nawet teraz, kiedy przebywacie w domach, pani z tańców wysyła Wam lekcje nagrane specjalnie dla Was. Mamy nadzieję, że korzystacie z nich całymi rodzinami!

A kiedy się zmęczycie po energicznych pląsach, proponujemy taneczne kolorowanki.



P.S. Nie zapominajmy, że mamy jeszcze jeden mazurek - wielkanocny. Ale to zupełnie osobny temat ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz