środa, 29 kwietnia 2020

BIBLIOTEKA POLECA




Legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy. Słowo „legenda” wywodzi się z łaciny i oznacza coś, co należy przeczytać (od legere – czytać).
Legend polskich jest wiele. Każdy region naszego kraju posiada swoje legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy.
Mamy legendy małopolskie, z których najsłynniejsze są te o Smoku Wawelskim, królu Kraku, Lajkoniku. Mamy warszawskie – o Warsie i Sawie, Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce, dolnośląskie o Liczyrzepie, kujawskie o Piaście Kołodzieju. Mamy góralskie - o śpiących Rycerzach, świętokrzyskie o czarownicach z Łysej Góry, czy o Dębie Bartku. Słynne są również wielkopolskie opowieści o Rogalach świętomarcińskich, królu Kruków, ale najbardziej chyba znana jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie – opisująca początki państwa polskiego. Z kolei za najstarszą polską legendę uchodzi opowieść o Popielu, którego zjadły myszy, zawarta w pierwszej księdze Kroniki Galla Anonima (powstała w latach 1113 – 1116).
Opowieści te, choć nie zawsze pisane zrozumiałym językiem, bywają fascynujące. Warto poznać choć część z nich.
Dzisiaj przeczytam Wam, bałtycką legendę........ posłuchajcie.

"Jurata - królowa Baltyku"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz