poniedziałek, 15 czerwca 2020

Polska- miejsca, które warto odwiedzić

Polska jest najpiękniejsza na ŚWIECIE!

                     Z pewnością potraficie narysować kontury mapy Polski



I z podziałem na województwa:




           Zapraszam Was dziś na wycieczkę do Kłodzka!

Główne miasto ziemi kłodzkiej. Leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u południowo-zachodnich podnóży Gór Bardzkich na wysokości 280–431 m n.p.m. Najniższy punkt położony jest w pobliżu ujścia Ścinawki do Nysy Kłodzkiej, na północy Ustronia, a najwyższym jest wzgórze Szyndzielnia w północno-wschodniej części miasta.
Specyfika położenia Kłodzka oraz zbieg kilku ważniejszych cieków przyczynia się czasem do znacznych szkód wskutek spiętrzenia wód Nysy Kłodzkiej. 




Tu tzw. most na jajach :)




Most gotycki w Kłodzku to ewenement na skalę regionu. Unikatowa konstrukcja została oddana do użytku prawdopodobnie w XIII wieku. Trochę później na filarach pojawiły się dostojne barokowe rzeźby dodające jeszcze więcej piękna temu zabytkowi. Niektórzy porównują go nawet do słynnego mostu Karola w Pradze. Ale  ten w Kłodzku jest zdecydowanie piękniejszy.


Twierdza w Kłodzku:



Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Twierdza Główna położona jest na Górze Fortecznej (369 m n.p.m) w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha. Z jej wyższych partii można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć klimat dawnego żołnierskiego życia.
Historia kłodzkiej twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania średniowiecznego drewnianego warownego grodu w X wieku, przebudowanego na murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka aż do nowoczesnego systemu fortyfikacyjnego zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi, jak na XVII i XVIII wiek, wymaganiami sztuki wojennej.
A tu zadanie :)



lub:


Dla każdego coś miłego!
                                                                                                      EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz