środa, 3 czerwca 2020

Dzieci renesansu

Dzisiaj zajrzymy do kolejnej epoki historycznej, czyli renesansu (zwanego też w Polsce "odrodzeniem"), aby sprawdzić, jak miały się wówczas dzieci. Renesans to ten moment w historii świata, kiedy nastąpiło odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492 rok), rozwinęła się nauka, nastąpiły różnego rodzaju odkrycia geograficzne i naukowe, a ludzie zaczęli doceniać człowieka i jego umysł.

Przyjrzyjmy się zatem co takiego zmieniło się w sytuacji dzieci.Oczywiście wszystko zależało od tego, w jakiej rodzinie przyszło się na świat. Dzieci magnaterii, szlachty i bogatych mieszczan uważane były za nadzieję rodziny i oczekiwano od nich przede wszystkim godnego reprezentowania rodu. 


Dzieci rodzin chłopskich (wiejskich) również witano na świecie z radością, ale też starano się jak najwcześniej wykorzystać je do pracy, bo w gospodarstwie zawsze jest sporo pracy.

Najważniejszym wydarzeniem po narodzinach dziecka był chrzest.
Chrzest był oczywiście okazją do wystawnej uczty, która niejednokrotnie wśród bogaczy przybierała formę balu, turnieju lub festynu. Bardzo dbano o dobór rodziców chrzestnych, ponieważ wierzono, że dziecko dziedziczy ich cechy.
Na chrzcie nadawano też imię. Wśród chłopów panował zwyczaj nadawania takich imion, jakie przyniósł kalendarz. Czyli jeśli na przykład urodzilibyście się 1 czerwca, to spójrzmy, jakie mamy opcje. Które wybieracie?

Wśród rodzin szlacheckich obowiązywała tradycja nadawania imienia na przykład po ojcu lub dziadku, w efekcie czego często powtarzały się te same imiona (dziadek Jan, ojciec Jan oraz syn Jan).  W niektórych regionach Polski uważano też, że aby zapewnić rodzinie opiekę jakiegoś świętego, nadawano jego imię jak najczęściej. Zdarzały się zatem sytuacje, że było czterech braci, z czego trzech nosiło imię Jan. Wyobrażacie to sobie?


Jeśli chodzi o naukę i zabawki, sytuacja wyglądała podobnie jak w średniowieczu: dzieci wiejskie bawiły się tym, co znalazły w obejściu, uczyły się od starszego rodzeństwa i rodziców przede wszystkim rzeczy przydatnych do pracy. Dzieci bogatych rodów miały zabawki służące "tylko" do zabawy. Zastanawiające jest czy w takim stroju zabawa była możliwa? ;)



Renesansowa szkoła opierała się głównie o nauczanie domowe. Dzieci były traktowane surowo, bo uważano, że tylko tak można osiągnąć mocny charakter. Pojawiły się też pierwsze szkoły parafialne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz