czwartek, 25 czerwca 2020

Wycieczka marzeń

To ostatni post w tym roku szkolnym.Zapraszamy Was do pokoju....Zobaczcie sami :


Bezpiecznych wakacji !!!
Do zobaczenia  1 września:):):)

Dokąd pojechać? Początek i Koniec Polski


Początek Polski - Hel


Hel Początek Polski to wyjątkowe miejsce, to początek helskiego cypla, miejsce gdzie kończy się lub zaczyna ląd, a wody zatoki mieszają się z Bałtykiem. Początek Polski to urokliwe miejsce, zadziwiające i inne niż wszystkie.


                                     https://www.youtube.com/watch?v=BGNuJFmX5eY

Początek Polski mieści się na Promenadzie Helskiej, na skraju Helu. Budowę tej niewielkiej promenady dopiero niedawno zakończono. Deptak umożliwia obejście "Początku Polski na Helu".

                                        Czy Wiecie, że...?

Gwiazda Północy

Obelisk „Gwiazda Północy” jest kamieniem ustawionym w miejscu najbardziej wysuniętym na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj, a nie - jak wcześniej sądzono - na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża.


                                        A gdzie jest koniec Polski?

Na południu Polski, w pasie Bieszczad Zachodnich leży niewielki szczyt o nazwie Opołonek - ma jedynie 1028 m n.p.m, ale to właśnie na jego zboczach znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Polski. To obszar pomiędzy Opołonkiem a Pinaszkowym, czyli tzw. siodło bez nazwy. Chcąc określić jego dokładną lokalizację, trzeba spojrzeć na rozmieszczenie słupków granicznych - najdalej wysunięty jest ten o numerze 219.






EP

środa, 24 czerwca 2020

Już za parę dni, za dni parę...

"Już za parę dni, za dni parę,

Weźmiesz plecak swój i gitarę,
Pożegnania kilka słów,
Pitagoras, bądźcie zdrów,
Do widzenia wam, canto cantare.



Lato, lato, lato czeka,
Razem z latem czeka rzeka,
Razem z rzeką czeka las,
A tam ciągle nie ma nas."


JEDNAK ZANIM ROZPOCZNĄ SIĘ UPRAGNIONE WAKACJI, PRZYPOMNIJCIE SOBIE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA.
Kliknij w powyższy link
 
Bezpiecznych wakacji!!!

wtorek, 23 czerwca 2020

Podwodny Świat

Dziś chciałyśmy Cię zaprosić do wspólnego tworzenia podwodnego świata mórz i oceanów. Wszystkie morskie stworzenia zostały wycięte z opakowania po jajkach i umieszczone w jego wieczku. Obrazek jest przestrzenny, można zmieniać położenie rybki i meduzy, bawić się a jak się znudzi- powiesić na ścianie.
Materiały i przybory:
  • opakowanie po jajkach
  • nożyczki
  • farby
  • pędzel, podkładka
  • tasiemka zygzak, wstążka
  • ruchome oczka
  • drucik kreatywny
  • błyszczący kamyk lub klej brokatowy
  • czarny marker
  • nić i igła
  • dwa pomponiki [jeśli chcemy mieć możliwość poruszania rybką i meduzą]
  • dziurkacz
1. Z opakowania po jajkach odcinamy wierzch- to będzie morze w którym umieszczone zostaną wszystkie morskie stworzenia. Z pozostałej części opakowania wycinamy rybkę-oddzielnie brzuszek i oddzielnie ogonek, meduzę, brzuszek oraz dwa szczypce kraba, dwie części muszli oraz wodorosty.
2. Malujemy wnętrze pokrywki oraz wszystkie elementy podwodnej fauny i flory farbami i pozostawiamy do wyschnięcia. Moje dziecko uwielbia malować! Różne faktury, kształty, papier, gazety… a na końcu stół i siebie!
3. Sklejamy rybkę z jej ogonkiem, meduzie przyklejamy falujące nóżki z tasiemki, krabowi przyklejamy szczypce oraz nóżki z drucika kreatywnego, sklejamy również elementy wodorostów. Naklejamy ruchome oczka. Do klejeniach takich elementów używam kleju Magic a następnie zabezpieczam miejsce sklejenia klamerkami do bielizny. I ćwiczę cierpliwość wraz z moim dzieckiem…
4. W oczu częściach muszelki robimy po dwie dziurki i przewlekamy przez nie tasiemkę. Zawiązujemy kokardkę a we wnętrzu muszli umieszczamy błyszczącą perłę. Można również zrobić perłę srebrnym, klejem brokatowym.
5. Do meduzy oraz rybki przyszywamy pomponiki- to pozwoli nam umieścić je w otworach pokrywki i sprawiać wrażenie unoszenia się w morzu.
6. Na dole pokrywki przyklejamy żółtą zygzakowatą tasiemkę, po obu stronach zielone wodorosty. Wkładamy nitki z pomponikami rybki i meduzy do otworków w pokrywce- ja nacięłam głębiej otwory i tam umieściłam nitki. Na dole umieszczamy kraba i  muszelkę z perłą.
Proszę, oto nasza diorama przedstawiająca podwodny świat mórz i oceanów. Diorama to rodzaj obrazu przedstawiony w głębokim obramowaniu, dający wrażenie głębi. A jednocześnie ciekawa zabawka z ruchomymi elementami.
Zapraszam do zabawy w tworzenie podwodnego świata a następnie snucia podmorskich opowieści!

Pomysł zaczerpnięty ze strony: 
https://ekodziecko.com/podwodny-swiat /dostęp 25.06.2020/

Podróże małe i duże- zapraszam do Ogrodzieńca


Zamki w Polsce, a szczególnie śląskie obiekty zamkowe to miejsca chętnie odwiedzane przez turystów. Szlaki piesze, rowerowe oraz wycieczki tematyczne co roku przyciągają zarówno rodziny z dziećmi, jak też turystów indywidualnych i większe grupy zorganizowane.
Liczne atrakcje, przepiękne i malownicze krajobrazy oraz wspaniała historia tych miejsc sprawiają, że każdy znajdzie tu odpowiednią dla siebie formę spędzania wolnego czasu.
Na Śląsku na szczególną uwagę zasługuje Zamek Ogrodzieniec, który posiada bardzo bogatą i ciekawą historię. Z tym miejscem wiąże się również wiele legend.
Historia zamczyska sięga XIV wieku. Było ono w tym czasie niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy. W 2019 roku zamek stał się również planem filmowym do serialu ,,Wiedźmin” platformy Netflix.

To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

ok. 1350 - 1370r. - Budowa zamku z inic­jatywy Króla Kaz­imierza Wielkiego
ok. 1370r. - Z nada­nia króla Kaz­imierza Wielkiego zamek staje się włas­noś­cią Przedb­ora Brzezia h. Zadora, marsza­łkowi Królestwa Polskiego
ok. 1386 - 1470r. - Z nada­nia Króla Władysława Jagiełły zamek otrzy­mują Włod­kowie z Chra­bi­mowic h. Sulima. Za cza­sów      Bon­erów założe­nie zamkowe tworzyła trójkondy­gna­cyjna          jed­no­trak­towa wieża na wschod­niej skale (zamek wysoki)   oraz    jed­no­trak­towy budynek o czterech pomieszczeni­ach na skale połud­niowej (obecny poziom izb ryc­er­s­kich, w których mieści się m.in. Muzeum Zamkowe, pomieszczenia pro­chowni i skarbca).Baszta Połud­niowa (zwana Wieżą Skaza­ńców) miała wysokość dwóch kondy­gnacji. Główna brama wjaz­dowa do zamku prowadz­iła przez szczelinę pomiędzy skałami od strony połud­niowej. Od północy – nieosłoniętej skałami — dostępu do zamku bronił wysoki wał drew­ni­ano ziemny zamyka­jący całość założenia.

ok. 1470r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Salomonow­ic­zowie - Ibram i Piotr – bogaci mieszczanie krakowscy.
ok. 1488r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Rzes­zowscy - Jan, Andrzej,Jan, Stanisław
ok. 1492r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Pileccy: Jan, Mikołaj
ok. 1522r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Włod­kowie
ok. 1523r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Bonerowie Jan, Sew­eryn, Stanisław

Bonerowie byli jed­nymi z najbo­gat­szych ludzi w Polsce za cza­sów Jagiel­lonów, krakowska rodz­ina kupiecka, bankierzy królewscy, właś­ci­ciele żup wielic­kich.
Sew­eryn Boner lik­widuje wał drew­ni­ano ziemny strzegący zamku od strony północ­nej i wznosi na skałach czterokondy­gna­cyjne skrzy­dło, w którym wykuto w skale studnię głęboką na 100 m. Nad­bu­dowuje zamek środ­kowy oraz wieżę połud­niową o dwie dodatkowe kondy­gnacje, wznosi Basztę Kre­dencer­ską oraz Basztę Bramną z mostem zwod­zonym, fosą oraz dojaz­dem na arkadach.
Stanisław Boner wznosi dwukondy­gna­cyjne skrzy­dło zachod­nie (syp­i­al­nia i bib­lioteka), buduje sklepiki – budynki gospo­dar­cze przy dziedz­ińcu, wznosi Kurzą Stopę, belu­ard oraz mur kur­tynowy. Na dziedz­ińcu buduje sys­tem ganków, balkonów i log­gii, które stanowią serce skom­p­likowanego układu komu­nika­cyjnego na zamku. Stanisław wzniósł również mur otacza­jący przedzam­cze od strony połud­niowej oraz praw­dopodob­nie budynek browaru i gorzelni na tere­nie przedzamcza.


ok. 1560r. - Kole­jni właś­ci­ciele: Fir­lejowie Jan
Jan Fir­lej buduje dziedziniec ryc­er­ski (turniejowy) Mikołaj Fir­lej buduje nowoczesne umoc­nienia: bas­tion belu­ard i suchą fosę. Jego dziełem jest również dziedziniec ryc­er­ski (turniejowy). 

                          WAŻNE WYDARZENIA:

– najazd wojsk Arcyk­się­cia Maksy­mil­iana Hab­s­burga w trak­cie walk o tron pol­ski po śmierci króla Ste­fana Batorego; zamek został wów­czas zdobyty, ale nie został splądrowany.
Andrzej Andrzej Fir­lej ozd­abia wnętrza w duchu epoki barokowej i wznosi nad Bel­lu­ar­dem Salę Mar­murową, która zostaje zniszc­zona w rok po wybu­dowa­niu pod­czas potopu szwedzkiego.
1655 – 1660 Potop szwedzki, zniszcze­nie i ogra­bi­e­nie zamku
ok. 1669r. Warszy­ccy
Stanisław Waszy­cki odbu­dowuje zamek po zniszczeni­ach potopu szwedzkiego, otacza go murem obwodowym, buduje bramę    wjaz­dową z mostem zwod­zonym i fosą przed wjaz­dem na teren przedzam­cza (oko­lice obec­nego budynku kasy bile­towej). Przy bramie wjaz­dowej buduje sta­jnię i wozownię, których fun­da­menty stoją do dziś.
ok. 1697r. - Męciński Kaz­imierz h. Poraj
Kaz­imierz Męciński otrzy­mal Ogrodzie­niec jako wiano Bar­barę Warszy­cką, córkę Stanislawa
1702 – kole­jny najazd Szwedów, splądrowanie i spale­nie zamku
ok. 1784r. Tomasz Jak­liński – pod­sędek krakowski — nabył zamek od Jak­lińs­kich, którzy nie radzili sobie finan­sowo z       utrzy­maniem ogrom­nego, ale zru­jnowanego obiektu.
ok. 1810r. - Opuszcze­nie zamku przez ostat­nich mieszkańców
1885r. - ruiny zamku odwiedza 19 letni wów­czas Alek­sander Janowski. Zain­spirowany widok­iem warowni, świad­czącej o dawnej świet­ności Pol­ski, zakłada w 1906 r. Pol­skie Towarzystwo Kra­joz­naw­cze (późniejszy PTTK), a ruiny Zamku Bon­erów zostały sym­bolem organizacji.
1949r. - Po II wojnie świa­towej w lat­ach 1949 – 1951 oraz 1964 – 1973 Państwo Pol­skie wykon­ało prace kon­ser­wa­torskie i        zabez­piecza­jące, po których zamek został udostęp­niony do zwiedzania.
2001r. - W 2001r. ruiny zamku stały się plenerem do dla planu    fil­mowego „Zem­sty” wg. Alek­san­dra Fredry, wyreży­serowanego przez Andrzej Wajdę.
 

O zamku w Ogrodzieńcu krąży wiele owianych grozą legend.
 Wśród nich, do najbardziej tajemniczych należą legendy o potężnym czarnym psie, który biega po zamku z długim żelaznym łańcuchem. Ów pies utożsamiany jest z postacią Stanisława Warszyckiego, jednego z byłych właścicieli zamku. Ten słynny i mężny rycerz zapisał się w historii także jako wielki okrutnik i dręczyciel. Inna legenda mówi o postaci białej damy, którą czasami można zobaczyć na jednej z wież zamkowych. To Olimpia, córka Stanisława Bonera, która rzuciła się z okna wieży zamkowej dowiedziawszy się, że jej ojciec zakazał jej ukochanemu kontaktu z nią.

Przyjeżdżając do Ogrodzieńca będziemy mogli zobaczyć potężne ruiny zamku, a u jego podnóża znajdziemy "Park Miniatur – Ogrodzieniec". Zobaczycie tam rekonstrukcję wszystkich zamków Szlaku Orlich Gniazd, m.in. makietę Zamku w Ogrodzieńcu, będącego jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej!
 
Zadanie dla chętnych:
Słonecznego Dnia!
                                                                                EP

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Bezpieczne wakacje ...

Jak bezpiecznie spędzić wakacje ?
Na to pytanie odpowiemy sobie tutaj:)

Zaczniemy od wysłuchania  bajki :

Teraz zobacz film z instrukcją jak spędzić bezpieczne wakacje: 
 


Teraz zapoznamy się z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu nad morzem;

Następnie zapoznamy was z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu w górach;
 


Na zakończenie tego postu posłuchajmy piosenki:

Bezpiecznych wakacji !!!!!!!

Piosenki o wakacjach

Zbliżają się wakacje, czas odpoczynku, zabaw i radości...czas przerwy od nauki 
i "bycia" w szkole. 

Mamy dla Was wakacyjną propozycję muzyczną :)

Niech żyją wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY /dostęp 22.06.2020r./


Wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=YiAqFamPMqs /dostęp 22.06.2020/

Smak wakacji

https://www.youtube.com/watch?v=0ZFiNeOtIig /dostęp 22.06.2020/

Idą wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=BmbPAd4P93E/dostęp22.06.2020/


Na plaży


https://www.youtube.com/watch?v=k-AOW_76luU /dostęp 22.06.2020/


Lato na dywanie


https://www.youtube.com/watch?v=JY2LxTIkWyQ /dostęp 22.06.2020/


Bezpieczne wakacje


https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM /dostęp 22.06.2020/



😀😊😎😀😊😎😀😊😎😀😊😎😀


Podróże małe i duże- Olsztyn

Pisałam już o Olsztynie, który zapraszał Nas do planetarium. 




A dziś będzie  inny Olsztyn, całkiem blisko :) a do tego z zamkiem, no dobrze z resztkami zamku, czyli ruinami- ale za to JAKIMI!



 Zamek Olsztyn




Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli. Rzeczywiście, zamek był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, w tym zgładzenia Maćka Borkowica. Od połowy XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Wreszcie stał się atrakcją turystyczną, leżącą na popularnym Szlaku Orlich Gniazd.


                                       Historia zamku w Olsztynie
Zamek w Olsztynie posadowiono na skałach już w drugiej połowie XIII wieku, jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska. Kazimierz Wielki znacznie go rozbudował. Jako że zamek doskonale spełniał powierzone mu zadanie, również Jagiellonowie dbali o jego dobry stan – ustanowili tu nawet starostwo. Katastrofalny dla warowni – jak i dla całej Polski - okazał się potop szwedzki z połowy XVII wieku i późniejsza wojna północna. Splądrowana warownia nie wróciła już do stanu z czasów swojej świetności. Na początku XVIII wieku zamkowych kamieni użyto do budowy pobliskiego kościoła. Rozpadała się Rzeczpospolita, kruszyła się też warownia. W czasach rozkwitu składała się z zamku dolnego, środkowego i górnego, dwóch przedzamczy i potężnych murów. Do dziś zachowały się zarysy wielu tych budowli, ale najefektowniejsze są dwie wieże: okrągły stołp i kwadratowa wieża, zwana starościańską lub sołtysią. W murach zamku ożywają opowieści o wydarzeniach z jego przeszłości. Najczęściej od ich słuchania cierpnie skóra. Choćby XIV-wieczna historia Maćka Borkowica, wojewody poznańskiego. Miał spiskować przeciwko ostatniemu Piastowi, został także oskarżony o rozbój. Ujęty przez króla, trafił na dno wieży olsztyńskiego zamku, gdzie skonał dopiero po 40 dniach męki głodowej. Dwa stulecia później, w 1587 roku zamek oblegał pragnący polskiej korony Maksymilian Habsburg. Obroną dowodził starosta Kascper Karliński. Kiedy odmówił poddania się, Maksymilian porwał ostatniego z żyjących synów starosty i wraz z mamką wystawił przed szereg atakujących wojsk. Karliński nie zawahał się i podpalił lont armaty... Obecnie zamek jest tłem wielu imprez kulturalnych, w tym turniejów rycerskich. Zarządza nim Wspólnota Gruntowa wsi Olsztyn. Wstęp w jego mury jest płatny.

Okolica zamku


Poza zamkiem, w Olsztynie warto zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela i ruchomą szopkę Jana Wewióra. U podnóża zamku w 2007 r. zrekonstruowano przeniesiony z Borowna, XVIII-wieczny, drewniany spichlerz dworski, w którym mieści się obecnie stylowa restauracja. W pobliżu Olsztyna znajdują się piękne rezerwaty przyrody, chroniące charakterystyczne cechy krajobrazu jurajskiego.


Macie ochotę pokolorować ruiny takiego zamku?


Pogodnego Dnia!
EP

piątek, 19 czerwca 2020

Na wyciągnięcie ręki - Sztolnia Czarnego Pstrąga

Jeśli nie byliście nigdy w Tarnowskich Górach w Sztolni Czarnego Pstrąga, który jest częścią Zabytkowej Kopalni Srebra, koniecznie uwzględnijcie ten punkt na mapie wakacyjnych podróży. To jedyny obiekt w naszym regionie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Do wyboru jest kilka ciekawych tras: 
* Muzeum Górnictwa, w której zwiedzający poznają jak wydobywa się metal i jak odwadnia się podziemia, można także zobaczyć jak działa maszyna parowa
* Podziemna Trasa Turystyczna, do której zwiedzający zjeżdżają górniczą windą, a następnie spacer i przepływ łodziami.



Ponadto na terenie obiektu działa kolejka skansenowa, można także zwiedzić skansen maszyn parowych, zobaczyć koło wodne, a także zjeść posiłek w lokalnej restauracji.

Zapraszamy do zwiedzania tego, co mamy na wyciągnięcie ręki!

Podróże małe i duże- Pacanow


KIM JEST KOZIOŁEK MATOŁEK?

Na szczęście nie musimy o to pytać dzieci. Od 87 lat wszyscy – mali i duzi czytelnicy – z zapartym tchem i ze śmiechem na buzi – śledzą niezwykłe przygody, jakie przeżył Koziołek poszukując po całym świecie Pacanowa, gdzie tak „sprytni są kowale, że umieją podkuć kozy, by chodziły w pełnej chwale”. A więc „kozioł, albo koza, jakaś bardzo mądra głowa, aby podkuć się na próbę, musi dojść do Pacanowa”. Pamiętacie, jak zaczęła się ta wędrówka?
A czy zapamiętaliście Państwa i krainy, które po drodze odwiedził? Zamknijcie oczy i spróbujcie je wymienić.
No… dobrze! Był w Ameryce, Chinach, Afryce, Afganistanie, na Księżycu…
A czym podróżował?
Kometą, tęczą, frunął na skrzydłach ptaka, płynął w rybackiej sieci i na grzbiecie wieloryba, został wystrzelony z armaty…
A czy pamiętacie gdzie skończyła jego historia?
„Wie już każdy w sławnym mieście, czy to bogacz czy pachołek, że do miasta bram się zbliża, ukochany nasz Matołek”.
A o jakie to miasto chodzi?
PACANÓW


Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,
a Pacanów jest na świecie.
Piękna to osada, skromna
i dla bajki wiekopomna.
Bawił tutaj król przed laty,
świetne sobie sprawił szaty.
Zamorskie kupców towary,
roztaczały w rynku czary.
Pewna wieść go rozsławiła,
o kowalach dziarskich była,
co to kozy podkuwali,
wiecie już co było dalej?
Pacanów z Koziołka słynie
po całej polskiej krainie.
Bajki został więc stolicą,
by radować człeka lico.

Europejskie centrum bajki :)


Zapraszam na film: 


                                     https://www.youtube.com/watch?v=2l3swTSo1_I

I krótkie zadanie- kolorowanka

EP