piątek, 8 maja 2020

Cudze chwalicie- planetarium w Chorzowie


Dawniej :)


i dziś :)




                                       Możemy obejrzeć : klik- https://www.youtube.com/watch?v=9GA_Fijkfto


Planetarium Śląskie – największe i najstarsze  planetarium i obserwatorium  w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim położonym w Chorzowie.

Planetarium Śląskie

Powstało według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Prace konstrukcyjne ruszyły w lipcu 1953 roku. Realizowało je Stalinogrodzkie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane na tzw. wzgórzu parkowym nieopodal Szwajcarskiej Doliny. Budowę wspierał ówczesny wojewoda śląski Jerzy Ziętek. Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce i największego w naszym kraju planetarium nastąpiło 4 grudnia 1955 roku.

Główna sala projekcyjna mogąca pomieścić około 400 widzów wyposażona była w płócienny, sferyczny ekran o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. W centralnym punkcie sali umieszczono najnowocześniejszy w tym czasie projektor wyprodukowany przez zakłady Carla Zeissa w Jenie, który był w stanie wyświetlić na sztucznym niebie ponad 8000 gwiazd.
Pierwsze seanse były prowadzone na żywo, a podkład muzyczny stanowiły utwory odtwarzane z płyt gramofonowych. Z czasem do spektakli dołączono projekcje filmów edukacyjnych i inne elementy multimedialne. Wiele ścieżek dźwiękowych seansów zostało nagranych w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.


Przez 63 lata pracy planetarium Zeissa wyświetliło ponad 180 tysięcy pokazów. W lipcu 2018 roku urządzenie zostało zdemontowane i zakonserwowane. W Planetarium – Śląskim Parku Nauki znajdzie się w centralnym punkcie ekspozycji poświęconej astronomii.
W 1955 roku rozpoczęło także działalność obserwatorium astronomiczne, które wyposażone zostało w największy w Polsce refraktor o średnicy 30 centymetrów.

Cztery lata później w Planetarium rozpoczęła działalność stacja sejsmologiczna, która w kolejnych latach zarejestrowała wiele ciekawych, z naukowego punktu widzenia, wstrząsów. Wśród nich m.in. ten z Alaski z 1964 roku, z północnych Włoch z 1976 roku oraz podziemny wybuch jądrowy z Nowej Ziemi w 1970 roku.
W 1963 roku otwarto stację klimatologiczną, wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym, w której odbywały się regularne lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów.
Od 1957 roku Planetarium Śląskie zorganizowało I Olimpiadę Astronomiczną – jedną z najbardziej prestiżowych rywalizacji tego rodzaju w Polsce. W 2011 roku Planetarium gościło uczestników 5 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Jutro – czyli plany na przyszłość

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.



Zadanie na koniec tygodnia nie moze być trudne: 

Pokoloruj, jeśli masz ochotę :)

A jeśli rakieta kosmiczna, to proponuję spotkanie z Kosmitami!



Miłego weekendu!
EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz