środa, 2 grudnia 2020

Nadchodzi Barbórka- ulubione piosenki





 Dzień Górnika coraz bliżej. Dla wielu z nas, zwłaszcza na Śląsku to bardzo ważne Święto. Jakby na to nie patrzeć, większość z nas miało lub ma w rodzinie górników lub kogoś, kto współpracuje z kopalniami. Tym razem więc czas na kilka słów o piosenkach naszych ulubionych artystów poświęconych tejże tematyce.



O ile spora część tzw. śląskich piosenek cechuje się humorystycznym charakterem, podejściem do różnych życiowych tematów ze sporym przymrużeniem oka, nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku piosenek o tematyce związanej z górnictwem. Tutaj nasi artyści akurat są zgodni – stawiają na poważne, nieco wzniosłe, czasami wzruszające podejście do tej istotnej kwestii. Czasami piosenki opowiadają o codziennym życiu górnika, kiedy indziej mają charakter wspomnieniowy, stanowią przypomnienie dawnych tradycji. Nie brak też piosenek w bardziej biesiadnej konwencji. Wielu artystów odwołuje się do własnych doświadczeń.

Najbardziej znaną piosenką jest oczywiście"Walczyk górniczy"



           https://www.youtube.com/watch?v=bUiciTnSeSs


Górnicze skarby pod ziemią
Głęboko ukryte drzemią
Na ścianach, filarach
Górnicza wiara
Wykuwa do skarbów drogę

Jam śląski pieron spod Bytomia
Dobywam węgiel każdego dnia
A tam na wierchu słoneczko lśni
Żonka się krząta, syneczek śpi

Górnicza lampa się pali
To słonko w naszej kopalni
Z podziemnych gór węgiel
Dziś razem dobędziem
Kilofem, łomem ze stali

Jam śląski pieron silny jak tur
Dobywam węgiel z podziemnych gór
I tam na wierchu jest domek mój
W nim żonka czeka, dzióbeczek mój.

A tu inne śliczne piosenki :)



<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/vnjxXvMGpRw" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>




<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/4KJq8QsFFek" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>


Idzie górnik drogą,
piórko mu się kiwa ,
wali grajek w bęben,
trąbka mu przygrywa.

Ref.:
Tra ta ta ta ta !
Tra ta ta ta ta !
Tra ta ta ta ta ta!

Pióreczka mu z czapki
pięknie powiewają
złote na mundurze
guziki błyskają

Ref.:
Tra ta ta ta ta !

Grajże mi trębaczu,
grajże mi kapelo,
niechże dziś górnicy,
wszyscy się weselą.

Ref.:
Tra ta ta ta ta !

Jak zrobić czapkę górnika?

Materiały:

  • biała bibuła
  • biała kartka techniczna
  • złotko
  • czarny brystol
  • złoty sznurek 
  • cienka taśma dwustronna
  • klej w sztyfcie

Narzędzia:

  • ołówek
  • nożyczki
  • linijka
  • zszywacz

  • Pióropusz

  • Z bibuły odcinamy kawałek o szerokości około 30 cm. Składamy go na pół aby uzyskać szerokość 15 cm. Następnie wykonujemy kolejne zgięcia na pół tym razem w poprzek aż do uzyskania kawałka o szerokości 3 cm. Na złożonej bibule rysujemy zaokrąglony koniec i wycinamy a następnie rozcinamy wzdłuż złożonych krawędzi do około 2 cm od końca. Rozkładamy i przeciągając po bibule krawędź nożyczek lekko podkręcamy wycięte kształty (gdyby podkręciły się za bardzo składamy je wzdłuż na pół). Z białego papieru wycinamy koło o średnicy 2 cm i pasek o długości około 18 cm i szerokości 3 cm. Pasek składamy wzdłuż na pół. Koniec nacinamy wzdłuż złożenia na około 1,5 cm, zaginamy i naklejamy na siebie powstałe kwadraty. Do nich przyklejamy wycięte wcześniej koło. Smarujemy klejem krawędź bibuły i przyklejamy do koła w taki sposób, aby nacięte końce utworzyły pióropusz. Z kawałka bibuły robimy kulkę i oklejamy ją kwadratowym kawałkiem bibuły. Również z bibuły wycinamy koło. Przyklejamy je na wierzchu pióropusza a na nim pompon.

  • Czapka
    Na złotku odrysowujemy szablon godła górniczego – każdy element osobno – tzn. wieniec, perlik (młot), i żelazko (krótki kilof). 
  • Wycinamy.

    Za pomocą sznurka odmierzamy obwód głowy i zaznaczamy na krawędzi czarnego brystolu. Dodajemy do tego 3 cm na sklejenie i zaznaczamy. Od tego miejsca odmierzamy 12,5 cm szerokości oraz dodatkowe 2,5 cm na sklejenie. Wycinamy prostokąt z papieru. Na końcu odmierzamy 3 cm za sklejenie. Na całej długości zaznaczamy linie co 2 cm i nacinamy kartkę do głębokości 2,5 cm. Odcinamy co drugi powstały prostokąt. Zwijamy kartkę w walec i łączymy za pomocą zszywacza.

  • Na nowym kawałku kartki odrysowujemy obwód walca a wokół niego rysujemy drugi okrąg w odległości około 3 cm od pierwszego. Zaznaczamy na kartce położenie wyciętych prostokątów w walcu i rysujemy pary równoległych linii, tak aby znalazły się pomiędzy prostokątami. Wycinamy i zaginamy powstałe kształty. Zakładki na kapeluszu i na pokrywce smarujemy klejem, od pokrywki odcinamy jedną zakładkę i łączymy części razem. Następnie w miejscu wyciętej zakładki umieszczamy pióropusz przyklejając pasek papieru wewnątrz czapki. Z przodu przyklejamy godło górnicze. Wokół czapki około 1 cm od górnej krawędzi przyklejamy pasek taśmy dwustronnej a do niej przyklejamy złoty sznurek. Teraz czako jest gotowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz